Przedwczesny orgazm

Cała prawda o przedwczesnym wytrysku

przedwczesny orgazm

Pomimo tego, że w swoim życiu wielu mężczyzn z całego świata doświadcza problemów ze zbyt wczesnym wytryskiem, niewielki procent z nich zasięga porady lekarskiej. W większości przypadków rzeczywiście jest to niepotrzebne, ponieważ kiedy problemy pojawiają się w przypadku dużych przerw między partnerami, stresu przed stosunkiem seksualnym z nowym partnerem bądź na początku współżycia, kiedy brakuje jeszcze doświadczenia, uznajemy je za normalne. Przedwczesną ejakulację rozpatrujemy w kategoriach zaburzenia seksualnego wówczas gdy pojawia się ona regularnie przez dłuższy czasu.

 

Brak pewności siebie czy frustracja seksualna, to jedne z wielu konsekwencji borykania się z przedwczesnym wytryskiem. Nie zapominajmy także o tym, że problem ten dotyka nie tylko mężczyzny, ale również jego partnerki, której zadowolenie z życia seksualnego jest nikłe. Artykuł ten omawia przedwczesny wytrysk i jego przyczyny z medycznego punktu widzenia, a także powstałe dotychczas metody leczenia.

 

Kiedy rozpoznajemy przedwczesne wytryski?

Ilu ludzi, tyle opinii na temat właściwej długości stosunku seksualnego. Ta rozpiętość zdań prowadzi do tego, że wielu mężczyzn, którzy z punktu widzenia medycyny nie mają problemów z przedwczesną ejakulacją, doszukuje się ich u siebie. Jeśli zgłasza się do nas pacjent obawiający się, że ejakuluje zbyt wcześnie, koniecznie musimy spytać go o czas, po którym następuje wytrysk oraz regularność takich sytuacji. Jeśli pacjent nie jest w stanie wytrzymać podniecenia seksualnego dłużej niż 60 – 120 sekund (dotyczy to zarówno sytuacji przed jak i w trakcie zbliżenia) i zdarza mu się to regularnie, wówczas należy wspólnie z nim poszukać przyczyn tego zjawiska i zaproponować optymalną metodę leczenia.

 

Przyczyny

Do dziś nie znamy dokładnej genezy występowania problemów z przedwczesną ejakulacją, jednakże tak jak w przypadku wielu innych dolegliwości, możemy doszukiwać się przyczyn w psychice bądź w funkcjonowaniu organizmu. Ponieważ większość przypadków przedwczesnej ejakulacji ma swe źródła w problemach psychicznych, warto w wywiadzie spytać pacjenta o jego tryb życia i wyciągnąć jak najwięcej informacji o jego stanie psychicznym. Stres, niepokój, depresja czy obwinianie siebie mają często wpływ na jakość życia seksualnego, podobnie jak złe doświadczenia z dzieciństwa.

 

Warto także spytać pacjenta, czy odczuwa jakieś dolegliwości, które mogłyby sugerować np. choroby naczyń krwionośnych, zaburzenia pracy układu nerwowego czy uszkodzenie rdzenia kręgowego, ponieważ to również ma wpływ na ejakulację. Koniecznie należy dowiedzieć się jakie leki ostatnio przyjmował pacjent oraz czy nie nadużywa on alkoholu – być może tu tkwi źródło jego problemów.

 

Metody opóźniania wytrysku

W zależności od informacji jakie zebraliśmy w wywiadzie z pacjentem, mamy do wyboru kilka różnych metod, które możemy mu zasugerować:

 

Leki

priligy

 

 

 

Priligy mający w swym składzie dapoksytynę to obecnie jedyny dostępny na rynku (na receptę) lek pomagający opóźnić wytrysk (nawet o 300%) i w ten sposób przedłużający stosunek, co prowadzi do większej satysfakcji z życia seksualnego.

 

Zmniejszenie czułości penisa

Bez recepty i z mniejszą ingerencją w organizm pacjenta są żelowe i kremowe preparaty obniżające czułość penisa. Wydłużają one stosunek, jednak nieprawidłowo stosowane mogą negatywnie wpłynąć na doznania – aż do zupełnego znieczulenia na nie. Ponadto nie są one dyskretne, co może stanowić problem dla wielu z pacjentów.

 

Trening

Jeśli problemy pacjenta wynikają z braku kontroli nad własnym ciałem, należy zalecić mu ćwiczenia fizyczne, by przyzwyczaić organ do reagowania w pożądany sposób. Ćwiczenia ściskania, stop/start oraz masturbacja wykonywana przez partnera wykonywane regularnie mogą dać efekty.

 

Terapia

Jeśli w trakcie wywiadu pacjent opowiedział nam o swoich problemach psychicznych, które naszym zdaniem mogą powodować problemy z ejakulacją, skierujmy go do psychologia, gdyż często terapia lecząca zaburzenia psychiczne usuwa także problemy z wytryskiem. Terapia często jest łączona z lekami dostępnymi na receptę, dobranymi najczęściej po konsultacji lekarza z psychologiem.

 

Leczenie operacyjne

Zanim zaproponujemy pacjentowi leczenie operacyjne, wypróbujmy wszystkie inne, mniej inwazyjne metody. Zabiegi operacyjne polegające na zmniejszeniu czułości penisa często są skuteczne, jednak wiążące się z nimi ryzyko i możliwość wystąpienia powikłań każą traktować tę metodę jako ostateczność.