Grypa

Jakie leki na grypę dostępne są na receptę?

leki na grypę

Rynek farmaceutyczny jest obecnie bardzo bogaty w różnego rodzaju środki lecznicze. Apteki posiadają leki, które są zarówno ogólnodostępne, jak i te, które można zakupić jedynie po okazaniu recepty, która do tego zakupu upoważnia. Receptę przepisuje doktor, u którego byliśmy na badaniach. Dopiero z taką receptą, udając się do apteki możemy legalnie zakupić lekarstwa, która są sprzedawane wyłącznie na receptę. Sprzedaż niektórych leków odbywa się wyłącznie na receptę z uwagi i bezpieczeństwa, aby silnych leków, w tym narkotyków nie mógł sobie kupić każdy z ulicy, a jedynie by były one sprzedawane osobom, które ich potrzebują w związku z ich chorobą. Najczęściej przypisywanym w Europie lekiem na grypę jest Tamiflu, może być on stosowany przez wszystkie osoby powyżej 1-go roku życia.

Tamiflu zawiera aktywny składnik oseltamivir, który zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa. Osoby doświadczające początkowych objawów grypy mogą zażyć ten lek aby przyspieszyć powrót do zdrowia o 1 – 2 dni i jednocześnie załagodzić jego objawy. Tamiflu może być również stosowany jako ochrona przed grypa po kontakcie z nosicielem wirusa lub osoba objawiająca zarażenie. Grypa to choroba bardzo zakaźna infekcja wirusowa, która jest bardzo łatwo przenoszona wśród ludzi. Do podstawowych objawów tej nieprzyjemnej choroby zalicza się niedrożność noża, ból gardła, oraz możemy być ociężali, zmęczeni, oraz czuć się obolałymi. Zwykle większość osób, które chorują na grypę już po tygodniu mogą całkowicie zwalczyć tę chorobę, jednak zdarza się, że choroba jest dłużej trwająca i może zaistnieć niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań, na przykład z powodu niestosowania się do zaleceń lekarza i ignorancji choroby. Skutki powikłań grypowych u młodzieży, ludzi w podeszłym wieku , osób cierpiących na ukryte schorzenia mogą być nawet śmiertelne i wymagają natychmiastowej reakcji leczniczej. Ważne jest, aby leczenie tej choroby było rozpoczęte jak najszybciej. Najlepiej zaraz po rozpoznaniu objawów infekcji.

Grypa musi być zawsze bardzo dobrze wyleczona. Nie może dojść do sytuacji, kiedy chory na grypę pacjent ze względu na to, że – jego zdaniem – już się dobrze czuje, wstaje z łóżka i chce normalnie funkcjonować. Tak robić nie można. Jeżeli lekarz zaleca pacjentowi przeleżeć grypę w łóżku przez kilka, kilkanaście dni, to chory musi się do tego koniecznie dostosować. W przeciwnym razie, kiedy chory będzie wstawał kiedy chce, narazi się na wiele komplikacji. Może się bowiem zdarzyć, że jego grypa jest jeszcze nie doleczona i tylko lepiej się czuje, ale powinien jeszcze poleżeć w łóżku do całkowitego wyzdrowienia. Wówczas, funkcjonując w świecie z niedoleczoną grypą możemy nabawić się groźnych powikłań, które będą mogły nawet zagrażać naszemu życiu, oraz zdrowiu. Wśród wielu popularnych, łatwo dostępnych na rynku leków na grypę, jest lek Gripex. Oby każdy z chorych, jeśli już zapadnie na grypę, to aby miał wirusa typu C. Jest to najłagodniejszy typ tej choroby. Gorzej będzie w przypadku zapadnięcia na chorobę grypy o typie B. A już najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy u chorego zgłaszającego się do lekarza zostanie stwierdzony wirus grypy o typie A. To najgroźniejszy rodzaj tej jakże często spotykanej w dzisiejszym świecie grypy.

Ryzyko zachorowania na grypę zwiększamy szczególnie w sytuacjach, kiedy żyjemy w sytuacjach stresowych, kiedy mamy trudności w życiu codziennym. Stres w nadmiarze szkodzi zdrowiu, dlatego w przypadku nagromadzenia się wielu sytuacji stresowych w naszym życiu, dobrze jest pomyśleć i zorganizować w miarę możliwości choć trochę urlopu, aby móc odciąć się od sytuacji stresowych, zregenerować siły i dać możliwość odpoczynku dla naszego organizmu. Zachorowaniu na grypę będzie sprzyjał także niestosowny ubiór. Zbyt gruby, bądź zbyt cienki ubiór w odniesieniu do warunków atmosferycznych może być przyczyną infekcji wirusem grypy i zapadnięcia na chorobę grypy. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia chorych są sytuacje, gdy na chorobę zapadną dzieci, czy choroby w ciąży.