Bakteryjne Zapalenie Pochwy

Co warto wiedzieć o bakteryjnym zapaleniu pochwy?

bakteryjne zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy na tle bakteryjnym występuje powszechnie, jednak tylko u kobiet. Bakterie występujące w pochwie są głównymi winowajcami, konkretnie ich nadmierny rozwój. Mimo, że choroba ta dotyczy strefy intymnej, mimo wszystko nie powinna być traktowana jako weneryczna, ponieważ nie jest przenoszona drogą płciową. Na infekcje jednak najbardziej podatne są te przedstawicielki płci pięknej, które dość często odbywają stosunki z różnymi partnerami. Przypadłość ta może zwiększyć ryzyko zachorowania na inną chorobę narządów rodnych.

Co może stać się przyczyną infekcji pochwy?

Zbyt wiele szkodliwych bakterii wchodzących w skład flory bakteryjnej pochwy jest przyczyną zapalenia. Równowaga bakteryjna w tym narządzie rodnym wpływa na zapach okolic intymnych. Zapaleniu towarzyszy zazwyczaj osobliwy zapach oraz inna wydzielina. Infekcji możemy nabawić się poprzez stosowanie mydeł zapachowych, dezodorantów, nieodpowiednich środków myjących do kąpieli czy nawet używanie zbyt silnych detergentów do prania bielizny.

 

Poza tym, przesadna higiena osobista może doprowadzić do powstania zmian w składzie flory bakteryjnej. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości dotyczy głównie kobiet pozostających w stosunkach intymnych z wieloma, różnymi mężczyznami, w związkach homoseksualnych. Palaczki także znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka, podczas mężczyźni nie są narażeni na podobne schorzenie.

Podstawowe objawy zapalenia pochwy

Rozpoznanie występowania infekcji nie jest trudne, ponieważ nietrudno jest zauważyć zmienionego zapachu czy anormalnej wydzieliny. Z tą przypadłością nie wiąże się jednak ból, więc niektóre kobiety bagatelizują powyższe objawy. Zapalenie obejmuje jedynie pochwę, więc nie dostrzeżemy zmian na narządach zewnętrznych.

Konsekwencje zdrowotne zapalenia pochwy

Nietrudno jest wyleczyć tego typu infekcję. Nie powinny wystąpić żadne zdrowotne skutki uboczne, o ile rozpoczniemy kurację w początkowym stadium schorzenia. Zaniedbanie leczenia może prowadzić do problemów w trakcie ciąży i po operacjach. Łatwiej jest też zarazić się chorobami wenerycznymi.

Lek na bakteryjne zapalenie pochwy:

metronidazol